תכנית

Democracy hub#2

הכשרה רעיונית ופוליטית
לבכירות ובכירים במגזר הפרטי

השבעה באוקטובר הותיר את כולנו המומים וכואבים, ותקופת המלחמה המתארכת שוחקת את המשק הישראלי ואיתו את העורף כולו.

רגע לפני השבעה באוקטובר, חזינו בהתעוררות משמעותית של המגזר העסקי. המחאה נגד ההפיכה המשטרית הוכיחה כי יש תפקיד חשוב ומרכזי לחברות, אנשי עסקים, מנכ”לים/יות ובכירים מהעולם העסקי בשמירה וקידום הדמוקרטיה הליברלית בישראל.


מה תפקיד המגזר העסקי בתקופת המלחמה? איזה קול צריך המגזר העסקי להשמיע בעת דיוני התקציב? מתי והאם תחזור המחאה, וכיצד יכול המגזר העסקי להיערך לכך? האם תקופת השיקום שלאחר המלחמה תהווה הזדמנות למגזר להתאגד לכדי כוח משמעותי בציבוריות הישראלית?

DEMOCRACY HUB היא תכנית המזמינה את שדרת המנהיגות העסקית בישראל לבירור משותף על תפקידו של המגזר הפרטי בדמוקרטיה ליברלית בשגרה ובימי משבר כמו הנוכחי. 
התכנית תכלול לימוד משותף על התיאוריה והרקע למשבר הדמוקרטיה הליברלית העולמי והמקומי, להשלכות שלו על החברה הישראלית ועל הכלים האפשריים עבור המגזר הפרטי להתמודדות עם המשבר ולחיזוק הדמוקרטיה הישראלית ביום שאחרי השביעי באוקטובר.

בתום התכנית יוכלו המשתתפות והמשתתפים להצטרף לרשת השותפים והשותפות של אידאה, הכוללים בכירים משדות מקצועיים שונים: תקשורת, תרבות, מגזר ציבורי, חינוך, חברה אזרחית, מפלגות ושלטון המקומי.

קהל יעד

התכנית מיועדת לבכירים ובכירות בזירות שונות במגזר הפרטי – בפיננסיים, בהייטק, קמעונאים ותעשיינים – המעוניינים לבחון ולעצב יחד את תפקידם האפשרי בחיזוק הדמוקרטיה הישראלית

מטרות התכנית

חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח על תפקידו של המגזר הפרטי בדמוקרטיה הליברלית

 • הבנת משבר הדמוקרטיה הליברלית בארץ ובעולם
 • חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח על תפקידו של המגזר הפרטי בדמוקרטיה ליברלית
 • חיזוק שדרת המנהיגות הדמוקרטית ליברלית במגזר הפרטי
 • בניית קבוצת עמיתים המקיימים שיח וחשיבה משותפת על המגזר הפרטי כבעל תפקיד בקידום וחיזוק דמוקרטיה ליברלית בישראל.

במה נעסוק

במסגרת התכנית נעסוק בנושאים הבאים:

 • היסודות הרעיוניים של דמוקרטיה ליברלית
 • עליית הפופוליזם, הרקע והמאפיינים של משבר הדמוקרטיה הליברלית בעולם
 • השפעת הפופוליזם על המגזר הפרטי
 • הכלים וההזדמנויות של המגזר הפרטי בחיזוק הדמוקרטיה הליברלית
 • בירור ועיצוב משותף של תפקידו  של המגזר הפרטי בשעת חירום

מבנה התוכנית

תאריכי התכנית 10 מפגשים סך הכל:

מפגש 1 – רביעי, 15.5.24
מפגש 2 – ראשון, 2.6.24
מפגש 3 – ראשון, 16.6.24
מפגש 4 – ראשון, 30.6.24
מפגש 5 – ראשון – שני, 14-15.7.24, סמינר
פגרת קיץ
מפגש 6 – ראשון, 1.9.24
מפגש 7 – ראשון, 15.9.24
מפגש 8 – ראשון, 29.9.24
חגים
מפגש 9 – ראשון, 27.10.24
מפגש 10 – ראשון 3.11.24 – מפגש סיום

 • המפגשים יתקיימו בתל אביב בין השעות 15:00-20:00
 • התכנית כוללת סמינר בן יומיים הכולל לינה ואירוח מלא בתאריכים 14-15.7.24

אודות אידאה

‘אידאה – המרכז לדמוקרטיה ליברלית’ הוקם בשנת 2017 במטרה לבנות את המחנה הדמוקרטי-ליברלי הישראלי, על ידי יצירת תשתיות ארוכות טווח לעבודה של מחנה פוליטי אפקטיבי.

המחנה הדמוקרטי-ליברלי הישראלי הוא מחנה מבוזר, הפועל מתוך תפיסת בידול ונפרדות בין הזרמים והקבוצות המרכיבות אותו, ולכן גם בין המערכות והמוסדות השונים – ללא שפה רעיונית משותפת או חזון משותף. היעדר תפיסה מחנאית תורם לאי יכולתו של המחנה לבנות כח אפקטיבי ולהשיג הישגים משמעותיים.
אידאה פועלת מתוך הנחה כי רשת של שותפים, המורכבת משדרת המנהיגות הבכירה של המחנה – אנשי ציבור ובעלי תפקידים החולשים על משאבים פוליטיים מסוגים שונים – אשר יחזיקו בחזון ושפה משותפת, יראו עצמם באופן מהותי חלק מאותו המחנה הפוליטי, ויקיימו ביניהם אמון ותודעת שותפות, יוכלו לפעול באופן אפקטיבי לקידום המטרות המשותפות של המחנה הדמוקרטי ליברלי הישראלי.

ברשת של אידאה חברים נכון להיום מעל 500 שותפים – מנהיגות ומנהיגים, בעלי תפקידים בשמונה מערכות ציבוריות שונות: בחברה האזרחית, בחינוך, בתקשורת, בעולם התרבות, במפלגות, בשלטון המקומי, במשרדי הממשלה ובמגזר הפרטי.